Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Co dzieje się ze zwierzęciem oddanym do Schroniska?

W przypadku przyjęcia do Schroniska zwierzęcia zdrowego jego losy podlegają standardowej procedurze. Podczas niej każde dorosłe zwierzę jest czipowane, odpchlane, odrobaczane oraz szczepione na podstawowe choroby wirusowe. Następnie zwierzęta poddawane są kwarantannie w pojedynczych klatkach, w trakcie której nie są przeznaczone do adopcji.

Kwarantanna dla psów trwa od kilku dni do kilku tygodni - w zależności od tego, czy jest to szczenię, dorosły pies, starszy czy od właściciela. Zazwyczaj jednak są to 3 tygodnie. Przez pierwsze 2 tygodnie zwierzę podlega obserwacji i, jeśli w międzyczasie nie pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy świadczące o chorobie, zwierzę jest poddawane kastracji i szczepione na wściekliznę. Po upływie 3 tygodni kwarantanny pies może być adoptowany lub zostaje przeniesiony do większego boksu wspólnego.

Kwarantanna dla kotów trwa od kilku dni do kilku tygodni. Zazwyczaj są to 2 tygodnie, a szczepienie na wściekliznę wykonywane jest w dniu przyjęcia do schroniska. Po upływie kwarantanny koty z klatek przenoszone są do wspólnych pokoi z możliwością wychodzenia na wybiegi zewnętrzne.

W przypadku, kiedy trafia do nas zwierzę chore w pierwszej kolejności jest leczone, a termin wydania do adopcji ustalany jest indywidualnie po zakończeniu leczenia i uzupełnieniu w/w profilaktyki.

Wybrałem zwierzę i nie mogę go adoptować. Dlaczego?

Zwierzęta objęte kwarantanną nie są przeznaczone do adopcji. Kwarantanna to czas na poszukiwanie zagubionego zwierzęcia przez właściciela oraz na uzupełnienie bieżącej profilaktyki. Nie można też zarezerwować sobie psa czy kota. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy znalazca wyraża chęć adopcji znalezionego zwierzaka - ma on pierwszeństwo w przygarnięciu konkretnego psa czy kota (jeśli właściciel się nie zgłosi).
Innym powodem wstrzymania adopcji może być bieżące leczenie, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Dlaczego niektóre zwierzęta są wyczesane i czyściutkie, a niektóre są brudne, skołtunione i mają przerośnięte pazury?

Podczas trwania kwarantanny nie możemy za wiele ingerować w stan sierści zwierząt. Wyobraźmy sobie, że ktoś zgubił kudłatego pieska, który w trakcie błąkania zdążył się lekko zmierzwić. Jeśli ostrzyżemy go nim pojawi się szukający go właściciel, ten może go nie poznać bądź mieć wątpliwości. Innym powodem, dla którego nie strzyżemy w pierwszych dniach zwierząt jest fakt, że są one zazwyczaj mocno zestresowane, a czasem wykazują wobec ludzi agresję. W takim wypadku należałoby je poddać pielęgnacji po farmakologicznym uspokojeniu, a często nie jest to najlepsze wyjście.
W Schronisku jest specjalnie przygotowane pomieszczenie zwane SPA, w którym profesjonalny psi fryzjer dba o naszych podopiecznych. Musi być to jednak zwierzę po skończonej kwarantannie, które pozwoli na zabiegi pielęgnacyjne.

Kto na co dzień zajmuje się zwierzętami i kto kontroluje ich stan zdrowia?

Schronisko podzielone jest na kilka sektorów, do których przydzieleni są poszczególni Opiekunowie Zwierząt. W związku z tym każdy przeszkolony wcześniej pracownik ma pod opieką określoną grupę zwierząt, za którą odpowiada. Dzięki temu jest w stanie poznać swoich podopiecznych i sprawnie zareagować w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów choroby. Wtedy przyprowadza czworonoga do naszego gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz decyduje o rozpoczęciu określonego leczenia.

W przypadku, kiedy zwierzę wymaga leczenia i codziennej kontroli lekarsko-weterynaryjnej, przenoszone jest do izolatki z pojedynczymi boksami/klatkami. Przebywa tam do czasu, kiedy lekarz zezwoli na jego powrót do boksów wspólnych. W tym czasie wstrzymana jest też możliwość adopcji tego zwierzęcia, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Dokumentacja medyczna czworonoga dostępna jest dla nowego właściciela w każdej chwili. Może być wydrukowana przy adopcji na polecenie lekarza weterynarii lub na życzenie osoby adoptującej. Istnieje również możliwość przesłania jej drogą mailową.

Adoptowałem zwierzaka, który po 2 dniach się rozchorował. Dlaczego? Czy chorował wcześniej? Co mam zrobić?

Staramy się wydawać do adopcji zwierzęta zdrowe, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami zwierzę w dniu adopcji wydaje się być zdrowe i nie wykazuje żadnych objawów chrobowych bądź objawy nie są jeszcze na tyle wyraźne, by mógł je dostrzec pielęgniarz mający pod opieką liczne stado.
Zwierzę może też zachorować już w nowym domu na skutek stresu i spadku odporności związanych z gwałtownymi zmianami warunków życia. W takiej sytuacji macie Państwo możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej na terenie Schroniska, jeśli choroba wystąpiła w ciągu 14 dni od dnia adopcji.

W przypadku zwierząt w bardzo zaawansowanym wieku - często są to zwierzęta przewlekle chore albo prawdopodobieństwo choroby jest bardzo wysokie. Podczas takiej adopcji jesteście Państwo informowani o dotychczasowym przebiegu choroby i ewentualnej możliwości leczenia bądź o badaniach kontrolnych.

Adoptowałem niewykastrowane zwierzę. Dlaczego?

Każde zwierzę dorosłe po ukończonej kwarantannie obligatoryjnie musi być wykastrowane. Jednakże w przypadku, kiedy adoptowany zostaje czworonożny przyjaciel w wieku poniżej 6 miesięcy nowy właściciel zobowiązuje się wykonać taki zabieg we własnym zakresie.

Czasami zdarza się, że istnieje duże prawdopodobieństwo wcześniejszego przebycia takiego zabiegu przez zwierzę. Może o tym mówić np. wyraźna blizna na brzuchu. Wówczas odstępujemy od zabiegu podczas pobytu w schronisku i informujemy o tym nowego właściciela. Jeśli jednak po jakimś czasie pojawi się ruja, opiekun umawia się z lekarzem schroniskowym na darmowy zabieg.

Kolejnym przypadkiem braku kastracji zwierzęcia jest odstąpienie ze względu na podeszły wiek lub przewlekłą chorobę zwierzęcia i wiążące się z tym podwyższone ryzyko.

Chciałem wysterylizować wolnożyjącą kotkę w Schronisku, ale nie chcą jej przyjąć. Dlaczego?

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu realizuje program zapobiegania bezdomności między innymi poprzez sterylizacje kotek wolnożyjących. Od momentu dostarczenia takiej kotki do Schroniska do momentu jej wypuszczenia na wolność upływa przynajmniej 10 dni. Dzieje się tak dlatego, że na 2-3 dni przed zabiegiem zwierzę jest odrobaczane i odpchlane, a po zabiegu doglądane w procesie gojenia ok. 7 dni.

Ilość klatek do przetrzymywania zwierząt wolnożyjących jest ograniczona i stąd wynika wstrzymywanie przyjęcia dzikich kotek do sterylizacji.
Innym powodem braku takich przyjęć może być zawleczenie chorób zakaźnych do pomieszczenia, w którym zwierzęta są przetrzymywane. W takich wypadkach pokoje te są nieczynne przez ok. miesiąc, kiedy to poddawane są wielokrotnej dezynfekcji.

W przypadku braku przyjęć dzikich kotek do sterylizacji prosimy o korzystanie z bezpłatnych talonów na zabieg do realizacji w wybranych gabinetach weterynaryjnych.

Co to jest ślepy miot?

Ślepym miotem określa się noworodki do ok. 10 dnia życia, kiedy to otwierają one oczy. Zwierzęta te ze względu na ograniczanie bezdomności i zapobieganie rozrodowi poddawane są eutanazji. 

Mój zwierzak źle się czuje. Dzwonię po Pogotowie dla Bezdomnych Zwierząt, ale odmawiają przyjazdu.

Pogotowie dla Bezdomnych Zwierząt nie przyjmuje zgłoszeń w sprawie zwierząt prywatnych, które posiadają właściciela. Gabinet Weterynaryjny Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu pełni dyżur nocny w przypadkach nagłych i zagrażających życiu BEZDOMNEGO zwierzęcia. W przypadku interwencji Pogotowia dla BZ lekarz wzywany jest telefonicznie przez kierowcę karetki.

Jeśli Państwa podopieczny czuje się źle i wykazuje znamiona choroby, musicie się z nim udać do jakiegokolwiek lekarza weterynarii, który udzieli pomocy zwierzęciu.

Pracownik Biura Adopcji odmówił mi wydania zwierzęcia/zniechęcił do adopcji konkretnego psa czy kota. Dlaczego?

Ogromnie zależy nam na tym, aby wszystkie nasze psy, koty oraz inne zwierzaki znalazły wspaniałe domy. Nie utrudniamy adopcji, a proces w naszym Schronisku jest jasny i prosty. Natomiast zdarzają się przypadki, gdy odmawiamy adopcji konkretnych zwierząt. Zastrzegamy sobie taką możliwość i czasem z niej korzystamy, jeśli uważamy, że dany człowiek nie może być właścicielem zwierzaka, bądź jeśli dobrał on nieodpowiedniego czworonoga do swoich umiejętności/możliwości.

Staramy się Państwu pomóc i doradzić w adopcji tak, abyście wyszli z naszego Schroniska ze wspaniałym przyjacielem. Prosimy zatem o zaufanie i zarezerwowanie sobie dużej ilości czasu w celu wybrania odpowiedniego zwierzaka. 

 

Kontakt

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
ul. Ślazowa 2
51-007 Wrocław
NIP 8992318978
KRS 0000154454

biuro@schroniskowroclaw.pl
+48 71 362 56 74 - Biuro Adopcji i inne
+ 48 501 334 268 - prosimy dzwonić pod ten numer między 8:00 a 22:00, w sprawie wyjazdowych interwencji - kierowca pogotowia

Pogotowie dla bezdomnych zwierząt działa od 8:00 do 22:00. Po godzinie 22:00 zgłoszenia ws. bezdomnych rannych zwierząt przyjmujemy na numery 71 362 56 74 lub 451 654 783
W godzinach nocnych kierowca zabiera tylko zwierzęta potrzebujące natychmiastowej pomocy (ranne)

Godziny pracy Biura Adopcji 

pon: 9:00 - 16:30 
wt: 9:00 - 18:30
śr: 9:00 - 16:30
czw: 9:00 - 16:30
pt: 9:00 - 16:30
sob: 9:00 - 15:00
niedz: 9:00 - 15:00 

UWAGA!
Ostatnie wejście na teren możliwe jest na godzinę przed zamknięciem biura, czyli:
w dni robocze o 15:30, z wyjątkiem wtorku - 17:30, 
w weekendy o 14:00.


Znalezione bezdomne zwierzęta można do schroniska przywieźć przez całą dobę (ul. Ślazowa 2, Wrocław). Personel jest obecny na miejscu i zajmie się czworonogiem.
Między 8:00 a 22:00 kierowca pogotowia dla bezdomnych zwierząt może również odebrać na zgłoszenie znalezionego zwierzaka.
Uwaga! W godzinach nocnych kierowca pogotowia dla bezdomnych zwierząt wyjeżdża tylko po zwierzęta, które potrzebują natychmiastowej pomocy (ranne). Prosimy wtedy o kontakt z numerami: 71 362 56 74 lub 451 654 783

Kontakt dla mediów oraz w sprawie współpracy:
RZECZNICZKA SCHRONISKA  Aleksandra Cukier, e-mail: schronisko.ola@gmail.com

Zobacz na mapie

Wirtualny spacer

Ikona Napisz do nas Napisz do nas